გაკვეთილის გეგმა
მასწავლებელი: რუსუდან გაგუა
საგანი: ქართული ენა და
ლიტერატურა
გაკვეთილის სათაური: „შვლის ნუკრის ნაამბობი“
კლასი: VI
სასწავლო მიზნები: თემის შესწავლის შემდეგ მოსწავლეები შეძლებენ შვლის ნუკრის ნაამბობის შესახებ საინფორმაციო-შემეცნებითი
ტიპის ტექსტიდან მნიშვნელოვანი ინფორმაციის
გაგება-გააზრებას.შვლის ნუკრის ნაამბობის შესახებ ახალი ინფორმაციის მოძიებას და მის დაკავშირებას საკითხავ ტექსტთან.
კავშირი ესგ_სთან:
ქართ.VI.3 . მოსწავლეს შეუძლია მართებულად წარმართოს საკუთარი სამეტყველო
ქცევა მიზნისა და კონტექსტის შესაბამისად.
ისმენს და ადეკვატურად
აღიქვამს საინფორმაციო საშუალებებით გადმოცემულ სხვადასხვა ხასიათის საბავშვო და შემეცნებით-გასართობ პროგრამებს.
ქართ. VI. 7. მოსწავლეს შეუძლია
სხვადასხვა სახის მხატვრული და არამხატვრული ტექსტების
წაკითხვა და გაგება-გაანალიზება.
გამჭოლი კომპეტენცია: წიგნიერება,
მედიაწიგნიერება,მედიაწიგნიერების მიზნები: მედიარესურსის კრიტიკული ანალიზი.მედიის
მიერ სინამდვილის რეპრეზენტაციის შეფასება.
აქტივობა 1. მოსწავლეთა
სუბიექტური გამოცდილრბის გააქტიურება,მასწავლებელი ეკითხება მოსწავლეებს: ვინ გვიყვება ვაჟა ფშაველას მოთხრობაში
თავის ამბავს? როგორი დამოკიდებულება
აქვს ნიკრს ტყის მიმართ?რას გვიყვება ნუკრი ტყის ბინადართა შესახებ?
დრო 3 წთ.
აქტივობა 2. ტექსტის
კითხვა,მოსწავლეები ჩუმად კითხულობენ ტექსტს.ტექსტის წაკითხვის შემდეგ ისინი იხსენებენ გამოთქმულ ვარაუდებს
მოთხრობასთან დაკავშირებით და ადარებენ.დაემთხვა თუ არა რომელიმეს ვარაუდი ტექსტში მოცემულ ინფორმაციას. დრო 5 წთ.
აქტივობა 3 . კითხვები ტექსტის
შინაარსის გაგების დასადგენად. მასწავლებელი მოსწავლეებს ურიგებს შეკითხვებს (შეიძლება ზეპირიც):
1.რა თვისება ქონია ჩხიკვს?
2. როგორ იტყუებს
მსხვერპლს?
3. რა მსგავსებაა
დედა-შვილსა და შველსა და ნუკრს შორის?
4.რამ განაწყო
ნუკრი ადამიანების მიმართ ნდობით?
აქტივობა
4. დოკუმენტური ფილმი
„ შვლის ნუკრის ნაამბობზე.“ ვეკითხები მოსწავლეებს : რა შეიძლება გავაკეთოთ იმისათვის,
რომ დავადგინოთ ტექსტში მოცემული ინფორმაციის
მართებულობა? (იქნებ ინტერნეტში მოძიება) თუ როგორ მოიძიონ ინტერნეტით ინფორმაცია ვურჩევ
ძიების გზას,ვხსნი youtube.com-ს და ვუჩვენებ ფილმს „შვლის ნუკრის ნაამბობის“ შესახებ.
დრი 12 წთ.
აქტივობა 5. წაკითხულისა და ფილმის შესახებ ( მუშაობა ჯგუფებში)
შეკითხვა
|
ტექსტი სახელმძღვანელოში
|
ფილმი
|
რა გავიგეთ?
|
|
|
რა მიზანს ისახავს?
|
|
|
ვისთვისაა ეს ინფორმაცია განკუთვნილი
|
|
|
რამდენად სანდოა ინფორმაცია?
როგორ მოგვეწოდება ინფორმაცია?
|
|
|
დრო
15 წთ.
ერთი ჯგუფი აკეთებს პრეზენტაციას.სხვები ყურადღებით
უსმენენ და იმ
შემთხვევაში ერთვებიან,თუ სხვაგვარი
პასუხი აქვთ ან პრეზენტატორს რამე გამორჩა.
დრო 5 წთ.
შეფასება:
შეფასდება
· წაკითხული ტექსტის
გაგება ( კითხვებზე პასუხი)
· ტექსტისა და მედიაინფორმაციის
შედარება (ცხრილის შევსებით):
თნამშრომლობა ( ჯგუფების
მუშაობაზე)
დრო 3 წთ.
საშინაო დავალება
----------------------------
Комментариев нет:
Отправить комментарий